Referat af Børne- og Kulturchefforeningens bestyrelsesmøde Region Hovedstaden den 4. november 2011
kl. 10.00, værelse 108, i Gentofte Kommune, Rådhuset, Bernstorffsvej 161, 2920 Charlottenlund.
Afbud: Ane Stallknecht, Jørgen Sprogøe Petersen og Martin Tinning
1) Godkendelse af dagsorden
Dagsorden godkendt.
2) Orientering
A. Nyt fra Børne- og Kulturchefforeningen
Frank orienterede fra regionsmødet den 23.9.
Udviklingen i BKF: Da der faktuelt er en forholdsvis stor udskiftning i landsbestyrelsen blev det drøftet, hvordan vi bedst sikrer en handlekraftig landsbestyrelse. Fremadrettet kan vi ikke forvente fuldtidsformænd.
Region København drøftede, om der evt. kunne være flere næstformænd. Det vigtigste er at foreningen taler med én tunge. Det fordrer imidlertid at der er et rimelig afgrænset intakt hold i landsbestyrelsen. Men der vil være arbejdsopgaver, som kan fordeles.
Forbindelsen mellem landsbestyrelsen og regionsbestyrelsen blev drøftet. Ville det være bedre med projektgrupper som varetog nogle opgaver. Kan der afholdes virtuelle møder mellem regionerne og Landsbestyrelsen. Region København er af den opfattelse at regionen arbejder for det brede netværk og de menige medlemmets netværk.
Region Hovedstaden drøftede om der er bekymring for at landsnetværkene er lidt logeagtige men vi må erkende, at hvis nogen virkelig skal levere nogle produkter eller høringssvar, der er kvalificerede, skal der være en relativt fast gruppe i landsnetværkene, der er vant til at arbejde sammen og har gennemtænkt en model for samarbejdet. Her er risikoen, at det er Tordenskjolds soldater. Region København er enige om, at Landsbestyrelsen må tage ansvar for at fuldende høringssvarene og at den samlede erfaring med at svare ministerielle henvendelser ligger her.. Det vil være godt med sparringsgrupper med tværfaglige temaer, som vi kunne blive bedre til at sammensætte for en faglig udtalelse.
Beretningen er et fint eksempel på, at de brede faglige remser bliver formuleret.
Drøftelserne om samarbejdet mellem BKF´s niveauer fortsætter og vi er enige i, at vi skal passe på ikke at lave noget radikalt nyt, men tage nogle skridt i en nytænkt retning.
BKF´s medlem i skolerådet Flemming Olsen kan varmt anbefale Toronto i Canada som studietur. En bevidst politisk satsning på en uddannelsesstrategi har givet meget flotte resultater i Pisa testene.
Man vil på en studietur til Toronto få indtryk af den samlede organisation fra politisk top til bund. Paradigmer og dilemmaer bliver præsteret gennem systemet fra top til bund. Toronto har en anden politik for integration og en restriktiv indvandringspolitik, som bevirker et knap så stort spænd.
KL Hanne Lumholdt deltog på regionsmødet om KL´s vurderinger på en række områder efter valget.
Region København drøftede et af temaerne - lukkedage og stramningerne. KL følger tæt synliggørelsen i kommunerne om hvilke lukkedage der er. Men skal ministeriet bestemme om der skal være lukkedage i kommunerne?
Regeringsgrundlaget skulle give mere frihed fra statslig styring og statslige krav skal reduceres med det mål, at staten styrer staten og kommuner detailstyrer kommuner. På nuværende tidspunkt kan KL ikke melde ud om forventelige ændringer - der går formodentlig op til ½ år med en del af lovforslagene. Der er nye snitflader mellem Social- og Børne- og Undervisningsministeriet.
Region Hovedstaten er enige om, at detailstyringen er et problem i forhold til ferieafvikling og den manglende mulighed for, at afholde pædagogiske dage med fagligt indhold, hvor institutionerne tidligere kunne holde lukket. Drøftelserne henledte desuden opmærksomheden på målstyring og dokumentation for dagtilbud. Skal der være statslige minimumsnormeringer i dagtilbud? Det bliver et tema på et kommende møde.
Ændring i Diplom uddannelse – der fokuseres noget mere på praksis -trainee.
Et afklarende spørgsmål om den nye diplom skal erstatte den gamle – svaret er ja.
Der afholdes Regionsmøde forud for årsmødet kl. 14 – 16.
B. Nyt fra Netværkene
De seneste netværksmøder har været aflyst. Fremtidige temaer:
Skolechefnetværket: Ny skolechefrepræsentant til det landsdækkende netværk.
Dagtilbudsnetværket: Målstandarder for hvad børnene skal kunne. Drøftelse af styring og kvalitetsrapporter. Hvor er vi henne. Forespørgsel til ministeriet om kommende afstemning om madordning. Hvordan skal vi spørge om fravalg af mad ordninger.
C. Nyt fra KFS
Intet - det kører fint.
3) Økonomi
Region Hovedstadens kassebeholdning er 164.000. Der er udsendt kontingentopkrævning for 2011 – i alt 134 medlemmer.
4) Årsmødet 16. – 18. november 2011
Spørgsmål til Christine Antorini: Send Flemming et par signaler om hvad vi kunne være interesserede i at høre om.
Region Hovedstadens gruppe mødes mellem generalforsamlingen og festmiddagen.
5) Mødekalender 2012
Landsnetværket har ikke planlagt møder endnu, hvorfor vi afventer dette. Vi forventer at kunne udarbejde en mødekalender på næste bestyrelsesmøde.
6) Næste møde
12. december 2011 kl. 13.00 i Gentofte.
7) Eventuelt
Ref. Birgit Alstrup
Download PDF af referatet