Professionshøjskolerne skal udvikle de kommunale velfærdsydelser.
BKF v/Formand Per B. Christensen

22.02.2008

Debatindlæg til Politiken: 

Af Per B. Christensen, formand for Børne- og Kulturchefforeningen, Børne- og Kulturdirektør i Næstved Kommune.

I kommunerne er vi optaget af, at de nye professionshøjskoler (University Colleges) kommer godt fra start. Det skyldes, at professionshøjskolerne i høj grad bidrager til at uddanne kommunernes medarbejdere og på den må direkte og indirekte får indflydelse på løsningen af fremtidens velfærdsopgaver i kommunerne.

Samtidig er det kommunernes forventning, at de nye professionshøjskoler vil medvirke til at samle og videreformidle ny viden til den kommunale sektor, hvorfor Børne- og Kulturchefforeningen har bakket op omkring tanken med professionshøjskoler gennem hele lovgivningsprocessen.

For at understøtte udviklingen af nye og tidssvarende velfærdsydelser er der nemlig behov for uddannelser, der spiller sammen med udviklingen i den offentlige sektor. Vi får brug for sygeplejersker, ergoterapeuter, socialrådgivere, lærere, ingeniører og pædagoger, der kan deres metier i praksis, og som er stolte af deres fag.

Professionshøjskolerne skal i lighed med universiteter og andre videnmiljøer, spille aktivt sammen med de enkelte lokalområder. Kommunerne og de nye regionale vækstfora bør indgå partnerskabsaftaler med professionshøjskolerne, så deres viden kommer til at virke i den offentlige sektor, og højskolernes grund-, efter- og videreuddannelser bliver en del af regionens erhvervs- og arbejdsmarkedsstrategi. For at bidrage til denne udvikling er det vigtigt, at der etableres videncentre i tilknytning til professionshøjskolerne.

Forudsætninger for, at professionshøjskolerne kan magte denne opgave er, at Regeringen, gennem den økonomi, der tildeles professionshøjskolerne, sikrer dels den løbende udvikling af uddannelsesstederne og uddannelserne dels den videngenerering, der forventes af professionshøjskolerne.

Med en fjernelse af institutions- og kvalitetsmidler samt videncentermidler vil det være svært at gennemføre den kvalitetssikring og -udvikling, som professionshøjskolerne er forpligtet til. Fra kommunernes side foreslår vi derfor, at der på finansloven afsættes målrettede midler til regionale og nationale videncentre.

For at komme godt fra start er det desuden afgørende, at professionshøjskolerne ledelsesmæssigt anvender kræfter på at udvikle uddannelsessteder og uddannelser og ikke alene på den interne fusionsproces.

For også i fremtiden at sikre veluddannet arbejdskraft til kommunernes vitale velfærdsydelser er det desuden vigtigt, at professionshøjskolerne - i samarbejde med Undervisningsministeriet og parterne på de enkelte uddannelsesområder - udvikler strategier for rekruttering og fastholdelse på uddannelserne. Det skal være attraktivt for de unge at søge ind på og gennemføre professionsuddannelserne.




 

Børne- og Kulturchefforeningen, Herlev Bygade 90, 2730 Herlev, tlf. 4452 5509, bkf@bkchefer.dk