BKF v/Formand Per. B. Christensen
14.11.2007
UNGDOMSKULTUR, Mere kultur og idræt på de unges præmisser
Børne- og kulturcheferne vil have dialog med de unge, som fravælger de velkendte idræts- og kulturtilbud, men har deres egne bud på, hvad de gerne vil lave.
De kommunale børne- og kulturchefer anbefaler i et nyt kulturpolitisk oplæg, at kommunerne i langt højere grad tager børn og unge med på råd, når det gælder aktiviteter inden for idræt og kultur.
- Vi skal indstille os på, at mange i denne aldersgruppe føler sig bedst tilpas i den uorganiserede idræt, ligesom stand up, computerspil og nutidens musik taler langt mere til dem end den kultur, mange opfatter som højpandet og langhåret, siger Per B. Christensen, formand for Børne- og Kulturchefforeningen (BKF).
Oplægget ventes vedtaget torsdag på foreningens generalforsamling i Vejle.
Formanden betoner, at kulturtilbud på de unges præmisser ikke skal erstatte den kultur, der er koblet til dannelses- og oplysningsbegrebet.
- Det er vigtigt, at de også møder den klassiske kulturarv. Men det er nødvendigt at supplere den med tiltag, der i højere grad udspringer af deres egen hverdag og levemåde. Og i stedet for at lave den ene rapport efter den anden foreslår vi, at vi går i dialog med de unge og inddrager deres idéer i de kommunale tilbud, tilføjer Per B. Christensen.
Han vurderer, at man i øjeblikket kan tale om en "80-20-situation", som det også er tilfældet på arbejdsmarkedet og i uddannelsessystemet, hvor et mindretal helt eller delvist kobles af samfundet. Og udsættes for en fattigdom, der måske mere er af åndelig end materiel karakter.
- Det handler også om at tage højde for de unges interesser, når samfundet uddanner bibliotekarer og folk, der står for formidlingen på museer og andre kulturinstitutioner. Desuden mener vi, at de organisationer, der varetager folkeoplysningen, kunne bidrage med tilbud på områder som integration og sundhedsoplysning.
Nogle kommuner har erfaringer med "alternative" tiltag inden for idræt og kultur, der i særlig grad er møntet på børn og unge.
- I Næstved, min egen kommune, har vi i nogle år sat penge af til nye tiltag i forbindelse med ungdomsskolen. Her kan de unge søge midler til projekter, de selv har udviklet, og vel at mærke, uden at kommunen eller ledelsen på forhånd skal godkende projekterne, slutter Per B. Christensen.
/ritzau/