Per B. Christensen
12.11.2002
Undervisningsministeriet,
Uddannelsesstyrelsen
Att. Per Bredholdt Frederiksen
Høringssvar vedr. udkast til forslag til lov om valg af uddannelse og erhverv samt en række uddannelseslove der er omfattet af den ændrede lovgivning.
Børne- og Kulturchefforeningen takker for muligheden for at udtale sig til udkastet til lovforslag om valg af uddannelse og erhverv.
Generelle bemærkninger:
BKF er generelt positiv overfor lovforslagets indhold og intentionerne bag. Lovforslaget er således også på en række områder i overensstemmelse med BKF`s vejledningsoplæg fra 2001.
Vi finder det rigtigt:
At kommunerne får det samlede ansvar for vejledningsindsatsen for unge i "Ungdommens Uddannelsesvejledning",
At der herigennem skabes større helhed og sammenhæng i vejledningsindsatsen,
At der fortsat sikres folkeskolerne ressourcer til gennemførelsesvejledning og UEA-undervisning,
At der overføres ressourcer fra skolernes og uddannelsesinstitutionernes vejledningsindsats til de nye fælleskommunale centre,
At der gennem etableringen af centrene gives mulighed for at øge kvaliteten af vejledningsindsatsen,
At kommunerne skal opstille mål og handleplaner for vejledningsindsatsen, der tager udgangspunkt i overordnede nationale mål.
At vejledningsindsatsen i højere grad målrettes mod de unge, der har svært ved at træffe et uddannelsesvalg og at udvikles nye vejledningsmetoder mod denne målgruppe.
At der lægges op til en fælles vejlederuddannelse.
At styrke den opsøgende virksomhed overfor de unge, der dropper ud af uddannelsessystemet.
Problemstillinger:
Børne- og Kulturchefforeningen skal samtidig tillade sig at pege på en række problemstillinger vedr. forslaget:
- Det er vigtigt at kommunerne får god tid og ressourcer til at udvikle og danne de nye vejledningscentre. Der er således behov for at samordne og differentiere de kommunale mål for indsatsen og til at etablere et konstruktivt samarbejde mellem kommuner, skoler, uddannelsesinstitutioner og arbejdsmarkedets parter.Herudover vil der formentlig være en række personalemæssige og økonomiske konsekvenser af den vejledningsmæssige omlægning , som kommunerne skal have mulighed for at føre ud i livet.
- Der er i lovgivningen indbygget en række potentielle ledelsesmæssige konflikter, f.eks. gennem at ledelsen af skolevejledningen er placeret i de nye centre , samtidig med at selve skolevejledningen fortsat udfoldes i folkeskolen.
- Det er vigtigt at de nye vejledningscentre ikke udvikler sig til en unødig bureaukratisk og organisatorisk overbygning, men at vejledningscentrene i praksis udfører en handlingsorienteret og kvalificeret vejledningsindsats overfor de unge og indgår i et dynamisk samspil med AF,kommuner og uddannelsesinstitutioner.
- I bemærkningerne til lovforslaget bør det præciseres, hvordan økonomien til de nye centre tilvejebringes dels som overførsler fra staten og amterne til kommunerne og dels som bidrag fra de deltagende kommuner.
- Det kan undre, at Undervisningsministeriet ikke har ventet med at udsende lovudkastet til man har indhøstet de første erfaringer med "Kvalitet i Ungdomsvejledning" og anvendelsen af uddannelsesbøger i uddannelsessystemet. I en tid, hvor ministeriet lægger så megen vægt på evaluering og dokumentation overfor kommuner , skoler og uddannelsesinstioner kan det undre, at man ikke selv ønsker at indhøste de relevante erfaringer fra udviklingsarbejder før man fremsætter ny lovgivning. BKF forventer, at ministeriet vil tage afsæt i disse erfaringer i forbindelse med udarbejdelse af bekendtgørelser , vejledninger og handlingsplaner.
- BKF forventer, at Undervisningsministeriet koordinerer vejledningsinitiativerne for unge og voksne med Beskæftigelsesministeriet, således at kommunerne ikke efterfølgende oplever koordineringsvanskeligheder på dette område i forhold til Arbejdsformidlingen og de Regionale Arbejdsmarkedsråd.
- For at styrke den fortsatte kvalitetsudvikling af vejledningsindsatsen på efterskoler og frie skoler bør disse skoler også være omfattet af lovforslaget. Finansieringen af diss skolers deltagelse bør nærmere præciseres.
Afslutningsvis skal Børne- og Kulturchefforeningen foreslå, at Uddannelsesstyrelsen tager initiativ til et udredningsarbejde om rummelighed i ungdomsuddannelserne. Kommunerne arbejder i disse år med spørgsmålet om rummelighed i skolen og på det kommunale arbejdsmarked. Det er dog ligeså tiltrængt, at ungdomsuddannelserne ser på deres rummelighed og deres evne til at fastholde unge i et uddannelsesforløb. Spørgsmål om lærerholdninger og metodeudvikling er vigtige elementer i et sådant udredningsarbejde. Rummelige ungdomsuddannelser er en af flere forudsætninger for at flere unge gennemfører en kompetencegivende ungdomsuddannelse og uddannelsesniveauet i Danmark øges.
Spørgsmål vedr. høringssvaret kan rettes til Forvaltningschef Peter Hjulmand Nielsen, Sønderhald Kommune eller til formanden.
På foreningens vegne
Per B. Christensen
Formand